چگونه ظروف شیشه ای تولید می شود

چگونه ظروف شیشه ای تولید می شود؟ به طور عمده روش های مختلفی برای تولید شیشه و علی الخصوص ظروف شیشه ای وجود دارد در ادامه می خواهیم توضیحاتی در مورد تولید ظروف شیشه ای ارائه کنیم. با ما همراه باشید.

شیشه چیست

شیشه پس از تولید به عنوان یکی از ماده های جامد شناخته شده و برای تولید انواع ظروف دارویی، در و پنجره، ظروف غذایی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. هر کدام دارای افزودنی های مجاز برای افزایش یا کاهش مقاومت آن است. از لحاظ علمی شیشه را با نام جامد آمورف کریستالی شناخته می ‌شود و برای اهداف تزیینی، دکوری، غذایی و دارویی استفاده می شود.

چرا ظروف شیشه ای

با توجه به خاصیت غیر قابل نفوذ بودن شیشه، اکثر موادی که در واکنش با هوا قرار دارند، در ظزوف شیشه نگهداری می شود. همچنین اگر سر و کار شما و مواد سمی بوده، بهترین وسیله برای نگهداری شیشه است. شیشه در مقایسه با پلی اتیلن و سایر ظروف پلاستیکی مقاومت بالایی دارد. لازم به ذکر است که امروزه با پیشرفت تکنولوژی، مواد غذایی در ظروف پلاستیکی نیز تولید می شود ولی اولین هدف افزایش کیفیت محصول، استفاده از ظروف شیشه ای است.

کاربرد شیشه در جهان

شیشه کاربرد های مختلفی داشته که یکی از کاربرد های اصلی ظروف شیشه ای تولید مواد غذایی و همچنین محصولات دارویی و درمانی است که در انواع طرح ها بر حسب کاربرد مورد استفاده قزار می گیرد. در کنار این موارد برای تولید شیشه های پزشکی مانند لوله های آزمایش و ظروف دکوراسیون مانند آینه داخل کمد و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

خصوصیات مهم ظروف شیشه ای

ظروف شیشه‌ای انعطاف پذیری بسیار بالایی هنگام تولید داشته و می توان برحسب قالب شیشه ها در طرح های مختلفی با توجه به حجم شیشه تولید و به بازار روانه کرد. همچنین با ترکیب نقره می‌توان از گسترش باکتری ها و قارچ های موجود در مواد مختلف به میزان قابل توجهی جلوگیری کرد. شیشه ها قادر است مواد شیمیایی خطرناک را بدون ترکیب با آن ها نگهداری نماید. اگر سر و کار شما با مواد خطرناک شیمیایی و دارویی است، بهترین گزینه برای شما ظروف شیشه دارویی است.

تولید شیشه

برای تولید شیشه، اصولاً باید چهار مرحله اصلی را پشت سر گذاشته تا شیشه دلخواه را تولید و به بازار عرضه نمایید. مرحله اول، مرحله ذوب و پالایش بوده که از مواردی مانند سدیم اکسید، سدیم کربنات اکسید، کلسیم، سنگ آهک و غیره مخلوط و در دمای ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد گرم و ذوب می شود.

در مرحله ۲ مواد ذوب شده را در داخل حمام قلع قرار داده که ماده اولیه شیشه تولید شود. مواد مذاب را وارد حمام قلع با دمای ۱۵۰۰ درجه می کنند و پس از مدتی با دمای ۳۵۰ درجه خارج می نمایند. برای این که سطوح منظمی داشته باشید، از سطوح شیشه ای منعکس کننده برای خنک سازی شیشه استفاده می شود. سطوح منعکس کننده می تواند سخت یا نرم باشد.

بازپخت شیشه

مرحله بازپخت یکی از مراحل بسیار مهم در صنعت تولید شیشه بوده که برای از بین بردن فشار داخلی در شیشه انجام می شود. شیشه را از لایه عبور می‌ دهند تا هرگونه فشار روی شیشه از بین برود و پس از خارج شدن به آرامی خنک سازی شده و به آسانی برش داده می شود. در نهایت شیشه ‌ها را در ابعاد منظمی برش داده و به بازار ارائه می‌ شود.

تولید ظروف شیشه ای

تولید ظروف شیشه ای یکی از سخت ترین و ظریف ترین بخش های کارخانه های شیشه بود که برای تولید آن از دستگاه های مخصوص برای دمیدن داخل آن استفاده می نمایند. اگر محصول تولید ظروف شیشه ای، ظروف دارویی، لیوان، بشقاب، کاسه، غذا خوری و دیگر شیشه های مصرفی است، می توانید با حرارت دوباره آنها را ذوب کرده و به شکل جدیدی بسازید.

در قدیم برای تولید ظروف شیشه ای باید مسئول بخش برای فرم دهی شیشه، محصول مورد نظر را فوت کرده تا محصول نهایی تولید شود. امروزه برای مشاهده انواع ظروف شیشه های دارویی و بهداشتی می توانید به سایت ezorof مراجعه نمایید که امکان خرید محصولات به صورت آنلاین وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای