به خطوط فرو رفته ای که بر روی  پوست ایجاد میشود ترک پوستی یا به اصطلاح استریا گفته میشود. ابن عارضه بر اثر کشش ناگهانی و سریع که از عوامل آن میتوان به تغییر وزن، بارداری، تغییرات هورمونی زمان بلوغ اشاره کرد. ترک های پوستی در ابتدا به رنگ قرمز یا قهوه ای هستند ولی به مرور زمان کم رنگ شده و بی رنگ خواهند شد. اگر شما در همان مراحل اولیه از محصولات آرایشی و بهداشتی برای از بین بردن ترک پوست درمان را شروع کنید اثر بخش بیشتری را خواهید دید و ترک ها کم رنگ تر خواهند شد. بیان این نکته حائز اهمیت است که ترک های پوستی برای شما خطرناک نیستند و مشکلی برای سلامتی شما ایجاد نخواهند کرد. فقط ممکن است بعضی از افراد به دلیل داشتن ترک پوستی احساس خوشایندی نداشته باشند. برای ترک های پوستی درمان قطعی وجود ندارد ولیکن شما میتوانید با استفاده از کرم های موضعی تا حد امکان ترک های پوستی را کاهش دهید. استریا یا همان ترک های پوستی یکی از رایج ترین عوارض پوستی به خصوص در خانم ها می‌باشد.

ترک های پوستی عمدتاً بر اثر کاهش میزان کلاژن و همچنین بر اثر نازک شدن پوست به خصوص در نواحی شکم، پهلو، ران و همچنین سینه ها به وجود میاید. ولیکن عوامل دیگر نیز برای بروز آن تاثیر گذار است. از دلایل بروز ترک پوستی میتوان به زمینه های وراثتی، افزایش وزن، بارداری، جراحی پلاستیک همچون پروتز سینه یا باسن، آب و هوای نامطلوب، مصرف تعدادی از داروها و ترکیبات شیمیایی، خشکی پوست درمان نشده، داشتن برخی بیماری های پوستی نظیر اگزما یا پسوریازیس میتوان نام برد. تا به امروز درمان های زیادی برای ترک های پوستی وجود داشته است ولیکن در این میان محصولات آرایشی و بهداشتی اثر بخشی زیاد تری برای ترک های پوستی داشته است.

مناسب ترین محصول آرایشی و بهداشتی برای از بین بردن ترک بدن-وبسایت ظروف

ترک های پوستی در کدام نواحی بیشتر قرار دارند

ترک های پوستی در نواحی که تجمع چربی در آن زیاد است برای مثال در نواحی شکم، سینه ها، بازو و زیر بازو کمر، کشاله های ران، باسن و لگن به وجود میاید.

ترک های پوستی که ناشی از بارداری هستند استریا گراویدارم نامیده میشود. در نواحی شکم نمایان میشود و علت آن کشیدگی پوست شکم و افزایش وزن میباشد.  ترک های پوستی بارداری با میزان سن نیز در ارتباط است برای مثال اگر سن شخص کمتر باشد احتمال وجود ترک های پوست را افزایش میدهد. این ترک ها بیشتر در سه ماه آخر بارداری نمایان میشود.

چه محصولات آرایشی و بهداشتی برای درمان ترک پوستی مفید هستند

همانگونه که در بالا به آن شاره کردیم راه های گوناگونی برای درمان ترک پوستی وجود دارد. ولیکن این نکته را باید مد نظر قرار دهید که اولین گام برای درمان ترک پوستی شناسایی علت بروز ترک پوستی میباشد. سپس اقدام به درمان ترک پوستی چه به روش خانگی و چه با مراجعه به پزشک اقدام نمایید. در غیر این صورت این امکان وجود دارد که شما تاثیر خوبی از آن درمان نگیرید.

محصولات آرایشی و بهداشتی برای درمان ترک پوستیشاید بتوان گفت پماد و کرم مرطوب کننده مناسب ترین محصولات آرایشی و بهداشتی برای از بین بردن ترک پوست می باشند به دلیل اینکه خشکی پوست سبب ترک پوستی میشود بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از ترک پوستی هیدراته کردن پوست میباشد. از اینرو از مرطوب کننده مناسب با پوست خود استفاده نمایید.

کرم هیدروکورتیزون موضعی

این کرم ها از مناسب ترین کرم های موجود برای رفع ترک پوستی میباشند. این کرم ها دارای کورتیکواستروئید میباشد که میتواند در کاهش تحریک پذیری و تورم موثر باشد‌. استفاده از این کرم ها نیاز به مجوز پزشک دارد و نباید بدون نسخه رسمی پزشک آن را تهیه کرد.

اگر ترک های پوستی در مراحل اولیه باشد میتوان به وسیله ای موارد گفته شده به برطرف نمودن آن اقدام کرد. ولیکن اگر نتیجه بخش نبود بهتر است به پزشک مراجعه نمایید و پزشک پس از تشخیص علت عارضه ترک پوستی به درمان آن به وسیله ای کرم یا لیزر و یا دیگر روشها اقدام خواهد کرد.

کرم هیدروکورتیزون موضعی
درمان استریا به وسیله ای لیزر

از روش های دیگری که میتوانید به وسیله ای آن ترک پوستی را بر طرف نمایید استفاده از لیزر میباشد. برای اینکار باید به پزشک مراجعه نمایید سپس پزشک پس از تشخیص علل ترک پوستی مینماید برای مثال اگر ترک پوستی ناشی از بارداری باشد بهترین راه برای از بین بردن آن لیزر فرکشنال میباشد.

نکات پایانی

توصیه ای ما به شما این است که بهترین لوازم آرایشی و بهداشتی با کیفیت و همچنین به ظروف آنها توجه نمایید برای مثال اگر قطره چکان یا ظروف شیشه ای، ظرف لاک  از متریال خوبی تولید نشده باشند چون مواد درون ظرف با پوست در ارتباط است سبب آسیب به پوست شما خواهند شد‌.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *